Uszkodzenia dysku twardego dźwiękiem

Czy dźwięk może być groźny? Wiele osób, doskonale wie o tym, że tak, i to bardzo. A czy dźwięk może być groźny dla Twoich danych? Niestety również.

Przeczytać można było ostatnio o przypadku, gdy testy  systemu przeciwpożarowego uszkodziły dyski twarde w serwerowni. Nie zaszkodziły im ani opary, ani żadne płyny czy tez proszki. Ale dźwięk, który powstał podczas uwalniania dużych ilości gazu, który miał ugasić pożar, z butli. Ciśnienie wywołało taki hałas, iż dyski twarde uległy uszkodzeniom. Serwerowania nie działała przez 10 godzin.

W domu trudno o taką awarię, lecz z przeprowadzonych badań, wynika, iż dźwięk nawet poniżej 110dB może spowodować zakłócenia lub uszkodzenia dysków twardych. Oczywiście mowa o tradycyjnych dyskach HDD, w których nosnikiem danych są obracające się talerze. Dyskom SSD raczej taka szkoda nie grozi.

Aby uniknąć przerw w działaniu Twojego biznesu internetowego, możesz zabezpieczyć się na kilka sposobów.
Przede wszystkim powinieneś szybko dowiedzieć się o problemie – a to może wykryć dobry system monitoringu działania strony internetowej.

Drugim krokiem, który zawsze jest dobrym krokiem, jest posiadanie, użytecznych i aktualnych kopii zapasowych swoich danych. Do utworzenia kopii zapasowej strony zalecam

O samej awarii można przeczytać tutaj: http://motherboard.vice.com/read/a-loud-sound-just-shut-down-a-banks-data-center-for-10-hours

Zapisz